سایت خبری - تحلیلی

جستجوی پیشرفته

  1. صفحه نخست
  2. »
  3. آخرین عناوین
  4. »
  5. آیا راه حل مشکلات اقتصادی…
5/5

آیا راه حل مشکلات اقتصادی برقراری رابطه با آمریکاست؟

تاریخ انتشار: سه‌شنبه 4 تیر 1401 ساعت 13:17

عدم شناخت صحیح از ماهیت یک مشکل، به طور مثال عدم شناخت ریشه های یک بیماری مسلما علی رغم اینکه راه درمان را به بی راهه خواهد کشاند ممکن است موجبات ابتلا به بیماری های دیگر را نیز فراهم کند. ریشه یابی معضلات اقتصادی یک جامعه نیز اگر کارشناسانه نباشد و بر مبنای فضای تبلیغاتی پیش برود مسلما در آینده معضلات عمیق تری را دامن گیر جامعه خواهد کرد.

براستی ریشه مشکلات اقتصادی کشور کجاست؟

واقعیت آن است که هر چه اقتصاد یک کشور وابسته به داخل باشد هر گونه فشار خارجی با کمترین مشکلات دفع خواهد شد. البته اقتصاد کشور ها مستقل از یکدیگر نیست و گستردگی بحران اقتصادی درجهان این همبستگی را روشن می کند.

به بیان ساده اقتصاد برقراری توازن بین عرضه و تقاضاست، کمبود تقاضا، رکود و کمبود عرضه و تولید تورم را افزایش می دهد.

در کشور ما تولیدات داخلی در بخش های وسیعی توانایی رفع نیاز داخلی را  ندارد و برای رفع نیاز داخل مجبور هستیم واردات انجام دهیم. معدودند کشور هایی که بتوانند تمام نیاز های داخلی خود را خودشان برطرف کنند، به عنوان مثال اقتصاد چین نیز انرژی مورد نیاز خود را از طریق واردات تامین می کند. تلاش برای خود کفایی در تولید کالاهای اساسی از جمله مسیر های مشخصی است که می بایست با سیاست گذاری دولت ها اجرایی گردد.

این مسائل بدین معناست که در صورت باز شدن راه نقل و انتقال بانکی نیز اقتصاد کشور درمان نخواهد شد و با واردات فقط می توانیم از بروز کمبود جلوگیری کنیم، و رویارویی با مشکل را به تعویق بیاندازیم.

رونق تولید داخلی به اتفاق نظر کلیه کارشناسان راه حل ثبات اقتصادی کشور است، در کشور های صنعتی جهان به دلیل وسعت بازاری که در اختیار دارند هر گونه خلل در فضای اقتصادی هر کدام از کشور های هدف باعث تاثیر بر تولید آن کشور خواهد شد. به معنی ساده تر به طور مثال تحریم خودرویی ایران علاوه بر اینکه باعث کمبود این نوع کالا در داخل و به سبب آن افزایش قیمت می شود همچنین باعث کاهش تولید کشور های صادر کننده شده و مسلما بر نرخ بیکاریشان تاثیر منفی خواهد گذاشت.

در نتیجه ادامه تحریم بازار 80 میلیونی ایران مورد استقبال کشور های صنعتی نخواهد بود، تحریم های اخیر تنها به این دلیل که آمادگی لازم برای مقابله با آن در مسئولان نبود در بازار نمود پیدا کرد و همراهی نا آگاهانه بعضی از مردم در نوسانات ارزی نیز مزید بر علت بود. تحریم های ظالمانه علی رغم مشکلاتی که ایجاد کرد امروز تولید کشور را از نظر صرفه اقتصادی تولید در رقابت با کالاهای خارجی در بهترین جایگاه خود قرار داده است.

رویارویی اقتصاد کشور با مشکلات درونی خود رخ داده است و نتیجه این نبرد جز پویایی اقتصاد نیست. افرادی که ساده لوحانه حل مشکلات اقتصادی کشور را منوط به برقراری ارتباط با کشور هایی نظیر آمریکا می دانند بهتر است نسبت به معضلات دولت های هم پیمان آمریکا اشراف پیدا کنند و فریب تبلیغات هدفمند خارجی را نخورند. برون رفت از شرایط نه چندان مساعد امروز بدون ساخت واکسن آن یک اشتباه تاریخی است.

اقتصاد ایران قبل از موج جدید تشدید تحریم ها در شرایط مساعدی نبود که بازگشت به آن دوران را موفقیت بپنداریم. سال هایی که فرصت رقابت را از تولید کننده ایرانی گرفته بودیم، اما ثبات بیشتری در اقتصاد کشور حاکم بود تجربه درصد تورم  و نرخ بی کاری بالا را به یادگار گذاشت. فرصت ایجاد شده برای توجه به نیروی داخلی برای دولت یازدهم در حالی که جو حاکم دولت دهم را مقصر در این زمینه می داند بسیار مغتنم است و نباید با به حاشیه راندن ریشه یابی معضلات بر تشدید و ترس از وقوع دوباره چنین روندی دامن زد.

براستی اگر کلید مشکلات ما در جوهر خودکار اوباما قرار دارد، کلید حل معضلات آمریکا به دست کیست؟

نویسنده: محمدحسام الدین احمدزادگان

کد مطلب: 111701
پست های مرتبط
ارسال نظر

آخرین عناورین