سایت خبری - تحلیلی

جستجوی پیشرفته

  1. صفحه نخست
  2. »
  3. آخرین عناوین
  4. »
  5. لزوم حفظ سرعت رشد علمی…
5/5

لزوم حفظ سرعت رشد علمی کشور

تاریخ انتشار: شنبه 4 تیر 1401 ساعت 13:10

اهمیت پیشرفت علم و دانش غیر قابل انکار است. با نگاه به وضعیت کشور هایی که توجه وسیعی به مبحث علم و تولیدات علمی داشته اند می توان به درک عمیق تری از نتیجه پیشرفت تکنولوژی دست یافت. اگر بخواهیم کشور های جهان را از لحاظ ثروت طبقه بندی کنیم مناطق سرشار از نفت و گاز در رتبه های بالاتری قرار می گیرند اما از لحاظ قدرت سیاسی و نفوذ بین المللی کشور های صاحب تکنولوژی برتری محسوسی نسبت به دیگر رقبا دارند. کشور ها بر مبنای شرایط مختلف، توانمندی هایی مختص به وضعیت خود بدست آورده اند بر همین مبنا مناطقی که از منابع فسیلی سرشار بوده  به درآمد ناشی از فروش نفت اکتفا کرده و کمتر در مباحث علمی  سرمایه گذاری کرده اند. درعوض مناطق محروم از منابع زیر زمینی به ناچار برای برقراری توازن اقتصادی به سمت تولید دانش گرایش پیدا کرده اند. اندکند تعداد کشور هایی که نه بر اساس شرایط بلکه بر مبنای خواست ملی شرایط را دگر گون کنند. شاید بتوان ایران را از معدود کشور هایی دانست که قصد دارد فارغ از نعمت های خدادادی فراوان در عرصه های دیگر نیز به جایگاه برتری دست یابد.

آمارها سرعت رشد علمی کشور را 11 برابر متوسط جهانی ارزیابی کرده اند. با حفظ این سرعت رشد علمی در مدتی نزدیک به 20 سال آینده در اغلب علوم به مرز های جهانی می رسیم. سرعت رشد 11 برابری یعنی مسیری که ایران در طول یکسال پشت سر می گذارد 11 برابر متوسط جهانی است. بر این مبنا عقب ماندگی چند ده  ساله کشور در آینده ای نزدیک جبران خواهد شد.

شرایط امروز هر کشوری ثمره تلاش اجداد مردم آنجاست، دلیل عقب ماندگی برخی کشور ها نه تفاوت در استعداد بلکه  تفاوت در زمان توجه به رشد علمی و سرمایه گذاری در آن است. ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست عمده این عقب ماندگی مربوط به سال هاییست که  برای پیشرفت کشور تلاشی نمی شد و سرسپردگی پادشاهان تنها ویژگی قابل ذکر حاکمان بود.

تحمل سختی برای پیشرفت کشور تنها عامل ضمانت آینده است، اگر مردم می خواهند شرایط سختی که امروز در برخی عرصه ها با آن مواجه هستند در آینده نصیب فرزندان و نسل های بعدی نشود، تحمل سختی ها در راه پیشرفت کشور تنها عامل قابل ذکر است. پیشرفت علمی مهمترین نقش را بر عهده دارد. در واقع می توان حفظ سرعت رشد علمی کشور را خط قرمزی برای سکانداران عرصه علمی کشور مطرح کرد.

در این راستا افزایش ارتباط صنعت و دانشگاه نیز از عرصه هاییست که نیاز به نگاه ویژه دولت را بیش از پیش احساس می کند . ضمن اینکه وزارت علوم در خط مقدم مبارزه با تحریم های علمی و کالایی قرار دارد و باید بدون در نظر گرفتن تحولات آمادگی لازم را  برای هرتغییری را داشته باشد. 

نویسنده: محمدحسام الدین احمدزادگان

کد مطلب: 111696
پست های مرتبط
ارسال نظر

آخرین عناورین