سایت خبری - تحلیلی

جستجوی پیشرفته

  1. صفحه نخست
  2. »
  3. آخرین عناوین
  4. »
  5. خیال خام برای انزوای صدا…
5/5

خیال خام برای انزوای صدا و سیما

تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 4 تیر 1401 ساعت 12:54

تلاش های صورت گرفته در عرصه صدا وسیما در سال های اخیر از لحاظ افزایش تعداد شبکه ها و بهبود کیفیت قابل تقدیر است. هر چند بعضا ایراداتی به عملکرد این سازمان عریض و طویل وارد است اما نمی توان تمام اشکالات موجود را به پای مدیران این سازمان نوشت. از ابتدای انقلاب تاکنون هر جبهه و نگرشی بر اساس مبانی نظری خود انتقاداتی را به صدا و سیما وارد دانسته اند.

در سال های اخیر علی رغم اینکه شبکه های ماهواره ای با تمام توان برای کاهش تاثیر گذاری این سازمان ملی به میدان آمده اند شاهد هستیم که در نگاه قاطبه مردم رسانه ملی از اعتبار و جایگاه خاصی نسبت به انبوه رسانه های خارجی قرار دارد البته این نگاه ناقض افزایش مخاطب کنجکاو برای رصد دیگر رسانه ها نیست.

ایجاد جذابیت های کاذب بدون هیچ قید و بند فرهنگی در شبکه های فارسی زبان مورد حمایت غرب در حالی به اوج خود رسیده که نوک پیکان این رسانه ها مخاطب صدا و سیما را هدف گرفته است.

تجربه نشان داده که در هر زمان برنامه ریزی و کار های فاخری توسط صدا و سیما ساخته و پخش شده قریب به اتفاق مخاطبان ترجیه داده اند رسانه ملی را همراهی کنند.

البته گسترش استفاده مردم از ماهواره ها با توجه به اینکه در مدت کوتاه اثرات سوء خود را بر فرهنگ مردم و خانواده ها نشان داده، زنگ خطری جدی برای مدیران فرهنگی است.

اگر در ده سال پیش ساخت یک کمدی نود شبی مخاطب عام را راضی می کرد و نیاز به رسانه های دیگر را از بین می برد امروز شاید پخش سه سریال تراز اول در شبانه روز نتواند همان نتیجه را به بار آورد.

درک این تغییر فضای رسانه ای متاسفانه دیر اتفاق افتاد و مدت محدودی است که رسانه ملی برای تطبیق خود با فضای جدید فعالیت می کند.

امروز کشور هایی که به راحتی بر خلاف قوانین بین المللی اقدام به حذف شبکه های برون مرزی جمهوری اسلامی می کنند بر تبل مخالفت با صدا و سیما می کوبند. تنوع شبکه های رسانه ملی در حالی افزایش می یابد که با وجود برخی انتقادات احساس نیاز به ماهواره را به شدت کاهش داده است.

عملکرد روشنگرانه رسانه ملی در انتخابات های مختلف و همچنین فتنه های داخلی آنقدر برای دشمنان ملت  ایران سخت بوده که به هر طریق سعی دارند در داخل و خارج از نفوذ آن بکاهند. لذا افراد زخم خورده برای جهت دهی افکار عمومی و کاهش مخاطبین رسانه ملی در حال برنامه ریزی و فعالیت هستند.  اگر چه فعالیت صدا و سیما با ایده آل های مد نظر دلسوزان انقلاب فاصله داشت اما با وجود مشکلات و ایرادات کارنامه  نسبتا قابل قبولی به دست امده است.

نویسنده: محمدحسام الدین احمدزادگان

کد مطلب: 111692
پست های مرتبط
ارسال نظر

آخرین عناورین