سایت خبری - تحلیلی

جستجوی پیشرفته

  1. صفحه نخست
  2. »
  3. آخرین عناوین
  4. »
  5. سایه فرهنگ و تمدن ایران…
5/5

سایه فرهنگ و تمدن ایران بر جام جهانی قطر

تاریخ انتشار: سه‌شنبه 1 فروردین 1401 ساعت 09:55

خبرگزاری ایرانی اسلامی به نقل از مهر: علی معروفی آرانی کارشناس و منتقد فرهنگ در تازه‌ترین یادداشت خود، درباره برگزاری جام جهانی فوتبال در کشور همسایه ایران یعنی قطر و فرصت‌هایی که این رویداد برای معرفی فرهنگی ایرانی‌اسلامی در اختیار کشور می‌گذارد، نوشته است

«کشور ایران به عنوان یکی از مهمترین کشورهای خاورمیانه، پتانسیل بسیار بالایی برای جذب گردشگران خارجی دارد. بر اساس گزارشی که سازمان جهانی گردشگری، در سال ۲۰۰۶ ارائه کرد، کشور ایران در زمینه جاذبه‌های باستانی و تاریخی دارای رتبه دهم و در زمینه جاذبه‌های طبیعی دارای رتبه پنجم در بین کشورهای جهان است. از ایران می‌توان به عنوان یکی از امن‌ترین کشورهای منطقه خاورمیانه و جهان از لحاظ امنیت برای توریست‌های خارجی نام برد.

این همسایگی فرصت بسیار خوبی است تا ایران بتواند بخشی از نیازهای کشور میزبان را تأمین کند و به عنوان یکی از استان‌های هدف ایران برای گردشگران خارجی در دوران جام جهانی مد نظر قرار گیرد.

تبلیغات ضعیف و همچنین انتشار اخبار منفی از ایران و تنش‌های سیاسی با برخی کشورهای غربی از عوامل منفی در جذب توریست است که می‌توان با تبلیغ مناسب از طریق نمایندگی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور که بازوی میراث فرهنگی و گردشگری ایران در خارج از کشور هستند، این امر تا حدودی محقق شود.

پیش از برگزاری جام جهانی قطر، نمایندگی‌های فرهنگی ایران در خارج از کشور می‌توانند از فرصت باقی مانده استفاده کرده و با برگزاری نشست‌های فرهنگی و گردشگری با مسولان گردشگری و توریستی کشورهای راه یافته به جام جهانی قطر بیش از پیش در توسعه گردشگری و جذب علاقه‌مندان به فوتبال که وارد این کشور می‌شوند، تاثیرگذار باشند.

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری خارجی وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز گفته «شش استان تهران، اصفهان، یزد، کرمان، فارس و هرمزگان و جزایر کیش و قشم و بندرعباس را به عنوان مقصد سفر تماشاچیان جام‌ جهانی قطر پیش‌بینی کرده‌ایم.» در همین راستا رایزنی‌های فرهنگی ایران در برنامه‌های مدون و قبلی که داشته‌اند و اکنون نیز دارند تاکنون توانسته‌اند از طریق فضای مجازی تمام استان‌های ایران را از موقعیت جغرافیایی تا معرفی امکان توریستی و باستانی، میراث فرهنگی جمهوری اسلامی ایران را در فضای مجازی و رسانه‌های کشور میزبان به خوبی معرفی کنند.

در این فاصله همچنین«نقشه راه عملیاتی همکاری‌های ایران و قطر در برگزاری جام جهانی فوتبال» بین دو کشور نهایی و امضا شده است. این فرصت امکان معرفی بسیاری از دستاوردهای فرهنگی ایران را در خارج از کشور و برای علاقه‌مندان برای سفر به ایران فراهم می‌کند. از طریق این فرصت می‌توان حوزه تمدنی ایران را در بخش های آثار باستانی، مجموعه موزه‌های ایران، بوم گردی و ایران شناسی به علاقه‌مندان معرفی و عرضه کرد.

به خاطر راحتی تیم‌های حاضر در جام جهانی ۲۰۲۲ هر روز چهار بازی در مرحله گروهی برگزار می‌شود. ۱۲ روز بازی‌های مرحله گروهی طول می‌کشد تا هواداران بتوانند از حضور در تمام بازی‌ها لذت ببرند. تماشاگران در ایامی که تیم ملی آنها بازی ندارد و تا مسابقه بعدی در استراحت بسر می‌برد، می‌توانند از یکی از راه‌های سفر هوایی و خط دریایی به جمهوری اسلامی ایران مسافرت و از شهرهای مرزی و حتی از پایتخت ایران بازدید کنند و این فرصت طلایی برای صنعت توریسم ایران است تا بتواند از مواهب جام جهانی ۲۰۲۲قطر بهره برداری کند.

رایزنان فرهنگی ما علاوه بر مسئولیت‌های خود وظیفه همکاری با سازمان میراث فرهنگی را نیز برعهده دارند و رایزنان فرهنگی در این ایام و روزهای آتی به عنوان بازوی میراث فرهنگی ایران در تبلیغ جاذبه‌های فرهنگی و توریستی ایران ایفای نقش می‌کنند. در این ارتباط رویکرد مثبتی از سمت قطر برای تسهیل جذب گردشگر و تبلیغات وجود دارد و برای مذاکره و همکاری اعلام آمادگی کرده‌اند. طرف قطری از ما خواسته‌ بسته‌ها و تورهای متنوعی را ارائه دهیم.

شورای مناطق آزاد تجاری ‌صنعتی و ویژه اقتصادی، معاونت امور کنسولی، مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه، معاونت امنیتی و انتظامی وزارت کشور، معاونت اداره کل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران، از جمله اعضای عالی کارگروه ویژه جذب تماشاگران از جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر هستند.

رایزنی فرهنگی ایران در قطر با برپایی نمایشگاه صنایع دستی میناکاری، خاتم‌کاری، قلم‌زنی، گلیم،فیلم و… همچنین توزیع بروشورهای سیاحتی و گردشگری ایران و در بخشی دیگر با اجرای زنده موسیقی سنتی ایرانی توسط هنرمندان ایرانی مقیم قطر، و هنرمندان اعزامی به این کشورحضور پررنگی در مراسم جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر خواهد داشت.

تماشاگران جام جهانی قطر که ایران را می‌شناسند و قصد دارند در بازی‌های جام جهانی از قطر به ایران سفر کنند، خواهند توانست با ثبت درخواست خود به راحتی یک یا چند بار به ایران سفر کنند. منطقه آزاد کیش از نظر جاذبه‌های گردشگری مورد توجه شمار زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است از این رو ظرفیت‌های بوم گردی، خانه‌های سنتی و صنایع دستی، به نوبه خود جاذبه‌های مهمی برای گردشگران خارجی به شمار می‌روند.

در پایان خواستار وفاق همه دست اندرکاران عرصه فرهنگی و گردشگری بویژه رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در به ثمر رسیدن طرح‌ها و ایده‌هایی ‌ هستیم که از سوی صاحب‌نظران و ایده‌پردازان در راستای رونق گردشگری مصادف با جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر درایران پیشنهاد می‌شود.»

کد مطلب: 111594
پست های مرتبط
ارسال نظر

آخرین عناورین